Tapetovanie


       Tapetovanie je podľa mnohých ľudí spojené s veľkým úsilím a s výsledkom, ktorý neodpovedá očakávaniam. Moderné materiály a pomôcky však všetko uľahčujú.
 

      Tapetovania sa vôbec nemusíte obávať – pokiaľ si všetko dobre pripravíme a vopred si rozmyslíme, dostaneme sa k výsledku, ktorý nás určite uspokojí.


     Ukážeme Vám jednotlivé kroky pri tapetovaní trendovými materiálmi: príprava steny, príprava lepidla, nanášanie lepidla na stenu, uhladenie, spojovanie pásov, odstránenie prípadných bublín. Tiež sa dozviete na aké steny sú tieto tapety vhodné.
 

       Skôr ak pôjdete do obchodu pre tapetu, musíte si doma odmerať tapetovanú plochu. Nezabudnite, že čím sú na tapete väčšie vzory, musíte počítať s väčším stratným. Veľké tvary sa na seba napájajú ťažšie ako tvary menšie. V obchode si pre istotu skontrolujeme, či sme nakúpili všetky role rovnaké podľa čísla. Podľa plochy kúpime potrebné množstvo tapiet a kompatibilné lepidlo. Lepidlo sa nanáša priamo na stenu.
 

    

       K samotnému tapetovaniu budeme potrebovať: rebrík, vedro na lepidlo, valček, čistú metlu, silný čistiaci prostriedok na umytie stien, tmel alebo sadru na vyspravenie prípadných nerovností, štetec s umelými vláknami na nanášanie lepidla, kartáč na uhladzovanie tapiet, škrabku, pravítko, meter, ceruzku, nôž, nožnice, vodováhu a handru.
 

       V postupe tapetovania klasickej steny alebo sadrokartónu nie je rozdiel. Nové tapety nikdy nelepíme na starú vrstvu. Staré tapety po navlhčení odstránime špachtľou.

       Pokiaľ sú steny vymaľované zistíme, či nie je treba starú farbu oškriabať. Nutnosť tohto kroku zistíme nasledujúcim testom: na stenu vyryjeme uhlopriečne niekoľko čiar do tvaru mriežky. V prípade, že bojavíme viacero vrstiev alebo že sa maľba odlupuje, stenu oškriabeme. Následne stenu umyjeme silným čistiacim prostriedkom, potom čistou vodou. Necháme stenu vyschnúť a vyspravíme nerovnosti.

Prihlásenie