Pokládka poláh

Ako položiť (vinylovú, laminátovú) podlahu - rady

Plávajúca podlaha je azda najčastejší typ podlahy, ktorý sa volí do interiérov, bytov či domov. Jej veľkým plusom je nenáročná údržba a hlavne montáž. Tú často zvládne aj domáci kutil bez pomoci akéhokoľvek odborníka

Ako skladať podlahu?

Okrajové lamely musia byť vzdialené od steny minimálne 1 cm. Dôvodom je teplotná rozťažnosť podlahy. Najlepšie by bolo použiť drevené kolíky, podľa ktorých si budeme držať odstup od steny. Prvý rad kladieme zámkom k ďalšiemu radu, tak, aby sa mohla jedna lamela zasúvať do druhej. Podlahu kladieme kolmo na dvere, aby sme rozložili tlak na miesto pri dverách na viacero parkiet.

Pri kladení plávajúcej podlahy sa nezaobídete bez priamočiarej píly. Zámky podlahy v kolmom smere na dvere nemôžu byť v jednom páse, preto parkety v každom druhom rade spájajte v inom mieste (prvý rad položíte bez odpiľovania parkety na boku, prvú parketu v druhom rade rozpíľte priamočiarou pílou na polovicu). Tento postup opakujeme až do konca miestnosti. Pri poslednom rade si odmerajte potrebnú šírku parkety a potom ju priečne rozpíľte. Nezabúdajte na odstup od steny, ktorý má byť minimálne 1 cm.


Kraje po boku miestnosti bez podlahy prekryjeme lištami. Tie buď nalepíme na stenu alebo do steny vŕtačkou navŕtame diery, do ktorých vložíme hmoždinky a lištu do nich zaskrutkujeme.

Plávajúca podlaha je hotová. Snažte sa vyvarovať jej poškriabaniu, napríklad nalepením filcových štvorcov na hrany nábytku.
 

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zábrániť ich používaniu nájdete na stránke ochrany osobných údajov.